PÁR SLOV

Před zahájením přípravy na novou sezónu se ještě ohlédneme za uplynulou sezónu. Samozřejmě z konečného výsledku soutěže jsme  zklamáni. Po podzimu jsme  věděli co nás čeká. Dohánění  bodového výpadku z podzimu bylo nepříjemné , ale nic jiného nám nezbylo. Pouhých 15.bodů po podzimní části soutěže bylo málo . Věděli  jsme ,že k udržení soutěže bude potřeba v celkovém součtu  kolem čtyřiceti bodů. Od nové sezóny  dochází k reorganizaci krajských soutěží  a proto bylo nutné pro udržení v nově vytvořené jedné celo krajské I. A tř. skončit do sedmého místa. Celé jaro však bylo nesmírně vyrovnané a ještě pár kol před koncem  mělo šanci na udržení jedenáct celků.  Přesto jsme měli ještě dvě kola před koncem vše ve svých rukách. Následovali však  dva zápasy právě z největším  soupeři o udržení  celky Střekova a Rumburka. Právě tyto zápasy jsme nezvládli a prohráli. Nakonec nás přeskočil i Proboštov  a z důvodů posunů celků  v soutěžích se zachránil i on.

Hlavním důvodem neúspěchu bylo jak bylo výše uvedeno l malé množství bodů z podzimu. Příčinou bylo hlavně zranění  naší opory brankáře Radima Nováka,který nám chyběl v sedmi zápasech    Do jarní části soutěže jsme celek posílili. Do branky se vrátil uzdravený  R. Novák , do zálohy přišel zkušený Tonda Čapek  a  z Chomutova útočník D. Zahradník.   Vzápětí se však zranil útočník R. Páša a i opětovně J. Borovec  . Během  jara odešel zpět do Běloruska  A. Slikhosky . Opět jsme museli sahat pro pomoc mladých dorostenců. Na jedné straně jsme posilovali a na druhé počítali absence. Nebudeme se však na nic vymlouvat. V závěrů soutěže se projevila i malá snaha některých hráčů porvat se o  záchranu. Během celé soutěže jsme zbytečně  ztratili mnoho bodů a  v konečném důsledku o sestupu třeba  rozhodla i jediná neproměněná penalta v Proboštově.

Nově vytvořené I.B tř. nebude rozhodně slabá soutěž . Bude mít šestnáct účastníků a bude do ní zařazeno  7 celků ze stávající  I. A tř. soutěže. Jak již je zvykem z posledních tří ročníků budeme  budovat opět nový team. Opět bude založen na mladých odchovancích Junioru a do přípravy bude zapojeno  šest končících dorostenců.

Jinak  v družstvu dospělých dojde i k dalším změnám. Odejde střelec  Řezníček ,který v rámci volných přestupů  odchází do Libouchce, stejným způsobem  odchází  do celku Brné  Borovec. Dle dohody se vrací do Heřmanova  Čapek a  do Svádova odejde  Končel.  Pro nás je zásadní ,že pokračuje R.Novák, jsme rádi  ,že zůstali  J.Máša, V .Kabatník a R. Páša a D Zahradník. Rovněž tak i Saša Mezsároš o kterého byl zájem. Kolem těchto hráčů bychom chtěli postavit mladé hráče. Jsme rádi že se do Děčína vrací M. Vicány  který prošel, mládeži  Teplic ,Sparty a Slávie a chce nám pomoc  v návratu do I. A tř. což je pro nás jediný úkol.  Ještě jednáme o příchodů několika mladých hráčů ,kteří budou mít chuť pracovat.

Samozřejmě jsme zaregistrovali  několik kritických ohlasů sportovní veřejnosti. Bohužel  celý pohled na nás je spíše  jen prostřednictvím postavením celku mužů. Prakticky nikoho moc nezajímá naše práce s mládeží. Na území města jsem jediní kteří vychovávají  mladé hráče až do dorosteneckého věku . Máme čtyři  družstva žáků a dvě dorostenecká .  Všechna hrají  ligu, divizi a Krajský přebor. V Děčíně a jeho blízkém  okolí je 10 klubu a nikdo z nich si bohužel  nové hráče nevychovává.  Dnešní  situace s hráči se rapidně zhoršila. Skoro každý celek hraje s velmi omezeným počtem hráčů. Samotní hráči jsou si toho vědomi  a těží z této situace. Proto je tak důležitá práce s mládeží .Pokud  u nás neudržíme výchovu hráčů ,kteří pak budou moci doplnit  i ostatní kluby  bude za pár let docházet k jejich zániku a pomalu zmizí lidová zábava ,kterou fotbal bezesporu je .  Nutno také říci jaké jsou naše podmínky  k provozování fotbalu. Soutěže mládeže jsou velice nákladné. Pro představu .Jen  doprava k zápasům nás stojí  250 tis. ročně.   O podmínkách získávání  kvalitních hráčů ,kteří  by zvedli  úroveň  teamu ,nelze ani mluvit.  Samozřejmě bez podpory města by jsme vůbec  nemohli  provozovat činnost. Bohužel, ale  i  přes  podání našeho  projektu „ ZLEPŠENÍ ÚROVNĚ FOTBALU V DĚČÍNĚ „ , jsme letos  nepochopitelně dostali od města na mládež o 120 tis. měně  a  na činnost  celku mužů  jsme  dostali   pouhých  150 tis.  Asi si každý udělá obrázek ,na jaké úrovni  u nás může být za výše uvedených podmínek  nejpopulárnější a nejmasovější  sport  .   Zvláště  třeba  i s porovnáním podpory  jiných sportů . Rovněž  porovnání podpory  fotbalu  v některých  jiných podobných městech je mnohdy nesrovnatelná.  A teď si dovolíme nemluvím  za všechny .  Skoro všechny sportovní subjekty jsou odkázány na dotace .  Ty  jsou ovšem nenárokové. Rozjíždíme sezónu a nevíme jaké finanční prostředky obdržíme. Všichni  jdeme do neznáma . Sehnat  v Děčíně sponzora je skoro nemožné .Všeobecně by si měla společnost a města  uvědomit  jakou službu ji dělají  lidé  ve  sportovních klubech a jednotách a ještě více je podpořit a zlepšit jejich podmínky.   Sport je vysoce společensky přínosný  hlavně  pro výchovu mládeže   a někdy je asi  potřeba „ položit na váhu“  opravu  některého  chodníku  nebo  podporu  sportovní  činnosti.  Samozřejmě , že nikdo nic nevzdává a budeme pracovat dál. Závěrem je určitě nutné vyzdvihnout práci všech trenérů a vedoucích u jednotlivých družstvech.  Za velkého úsilí vedou své svěřence v těžkých soutěžích . Čtyři krát  týdně se ve  svém volném čase věnují fotbalové mládeži  a snaží se udržet děti u fotbalu.

Již příští týden začne příprava jednotlivých celků na podzimní  část soutěží  na kterou se všichni těší.